معرفی پزشکان
 
دسترسی سریع
 
 
آمار بازدید
تعداد افراد آنلاین:  241
بازدید کل:  196301
بازدید امروز:  163
بازدید دیروز:  428
بازدید هفته جاری:  591
بازدید ماه جاری:  163
 
 
نظر سنجی
نظرتان درمورد خدمات بیمارستان چیست؟
 
 
شرح خبر
  (11:55:55) 1394/02/23
چطور آلرژی‌های فصلی را کنترل کنیم؟

نجم الدین کلانتری، فوق تخصص آسم و آلرژی در این مورد گفت: آلرژی‌ها بر دو نوع فصلی و دایمی تقسیم بندی می‌شوند . آلرژی‌های دایمی که در تمام طول سال علایم آن در فرد وجود دارد و آلرژی‌های فصلی که مخصوص فصل خاصی است و در آن ایام سال در فرد شدت می‌یابد.

وی یادآور شد که آلرژی چند علامت خاص مانند خارش، آبریزش و گرفتگی بینی و عطسه دارد، البته تمام این علایم در افراد مبتلا دیده نمی‌شود و ممکن است فردی تنها یکی از این علایم را داشته باشد.

علایم آلرژی به علایم بیماری سرماخوردگی بسیار شباهت دارد و در بسیاری از موارد با این بیماری به خصوص در افرادی که برای اولین بار آلرژی در آنها بروز کرده است، اشتباه گرفته می‌شود.

دکتر کلانتری همچنین توضیح داد: آلرژی چند مشخصه خاص دارد که می‌توان از طریق آنها این بیماری را تشخیص داد؛ مهمترین این علایم تب است. در آ لرژی تب ایجاد نمی‌شود اما در عفونت‌ها و سرماخوردگی‌ها تب، خستگی و بدن درد در فرد بروز می‌کند.

کلانتری افزود: طولانی شدن و تکرار زیاد علایمی مانند عطسه و آبریزش بینی و یا بروز این دسته از علایم در شرایط و یا محیط‌های خاص نشان دهنده بیماری آلرژی است.

درمان آلرژی اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه اگر این بیماری کنترل نشود، به تدریج پیشرفت و در مسیر مجرای تنفسی التهاب ایجاد می‌کند و به این ترتیب فرد مستعد ابتلا به آسم می‌شود.

متخصص آسم و آلرژی در این مورد گفت: برای مقابله با آلرژی‌های فصلی بهترین کار این است که دو تا سه هفته پیش از شروع فصل فرد به پزشک مراجعه و درمان خود را شروع کند.

کلانتری با بیان اینکه برخی داروها برای این دسته از بیماران تجویز می‌شود که تنها علایم بیماری را کنترل کند، افزود: در آلرژی‌های بهاره بهتر است فرد در طول روز از حضور در محیط‌های باز خودداری کند، پس از ورود به خانه دست و صورت خود را شسته و لباس‌ها را تعویض و در محیط‌های باز از عینک‌هایی با شیشه بزرگ و ماسک‌های فیلتردار استفاده کند.

کلانتری گفت: برخی از مواد غذایی، عطرها و بوها نیز محرک است و می‌تواند علایم آلرژی را به ویژه در افرادی که دارای آسم هستند، تشدید کند.

طور کلی باید گفت آلرژی زمینه ارثی و ژنتیکی دارد اما عوامل محیطی هم می‌تواند آن را از حالت بالقوه به حالت بالفعل درآورد؛ مصرف غذاهای آماده و افزایش آلودگی‌های محیطی به ویژه در شهرهای صنعتی موجب شده است هر سال شاهد افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان به انواع آلرژی باشیم.