معرفی پزشکان
 
دسترسی سریع
 
 
آمار بازدید
تعداد افراد آنلاین:  232
بازدید کل:  196292
بازدید امروز:  154
بازدید دیروز:  428
بازدید هفته جاری:  582
بازدید ماه جاری:  154
 
 
نظر سنجی
نظرتان درمورد خدمات بیمارستان چیست؟
 
 
شرح خبر
  (10:42:48) 1394/04/18
تغذیه ناسالم و کبدچرب

طبق آمار، 10 تا 30 درصد بزرگسالان در کشورهای پیشرفته به بیماری کبدچرب مبتلا هستند و معمولا افراد چاق و کسانی که رژیم غذایی سالمی ندارند، به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری بر اثر تجمع بیش از حد چربی در بافت کبد که عملکرد آن را مختل می‌کند ، ایجاد می‌شود.

متاسفانه امروزه مشکل کبدچرب در کشورهای بزرگ بسیار شایع است. این بیماری از نظر آسیب‌شناسی و پاتوفیزیولوژی با چاقی ، اضافه ‌وزن و نشانگان متابولیک ( مانند چربی ، قند یا فشار خون بالا)‌ شباهت و ارتباط تنگاتنگی دارد.

علت بیش از 70 تا 80 درصد موارد ابتلای مردم به این بیماری، چاقی و تغذیه نادرست است و فقط 20 تا 30 درصد موارد باقیمانده به دلایل پاتولوژیک یا بیمارگونه‌ مثل ابتلا به هپاتیت‌های ویروسی مربوط می‌شود. همه عواملی که باعث چاقی، اضافه وزن، افزایش قند و چربی‌خون می‌شود، می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به کبدچرب هم باشد.

کالری اضافه ، متهم ردیف اول
وقتی فردی بیش از آنچه بدنش نیاز دارد از طریق خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها کالری اضافه دریافت می‌کند، این اضافه کالری به‌صورت چربی درمی‌آید و با افزایش تدریجی چربی‌ خون، مازاد آن به کبد می‌رود.  کبد سعی می‌کند چربی را از خون پاک کند، ولی این چربی در کبد باقی می‌ماند و تجمع پیدا می‌کند و نتیجه‌اش می‌شود ابتلا به کبدچرب که درجه‌های متفاوتی دارد.  هر چقدر این بیماری پیشرفته‌تر باشد، بافت سلول‌های کبدی بیشتر آسیب می‌بیند و این اتفاق، از بین رفتن سلول‌ها را در پی دارد. وقتی بخش زیادی از سلول‌ها از بین می‌رود، متاسفانه می‌تواند باعث ابتلا به سرطان کبد شود.

چرا به کبد چرب مبتلا می‌شویم ؟
کبد یک ارگان بدن است و هر عاملی که بتواند سلامت مغز، قلب و... را تهدید کند، می‌تواند سلامت آن را به خطر بیندازد.  چاقی و اضافه‌وزن، چربی و قندخون بالا همان‌طور که به مغز و قلب آسیب می‌رساند، به کبد هم صدمه می‌زند.  یکی از وظایف مهم کبد در بدن، سم‌زدایی است. اگر در خوراکی‌ها و آشامیدنی‌هایی که می‌خوریم ، باقی‌مانده سموم یا ترکیب‌های نگهدارنده وجود داشته باشند ، این مواد به کبد می‌روند و کبد سعی می‌کند با کمک آب و کلیه آنها را دفع کند و بار زیادی برای سلول‌های آن ایجاد می‌شود.

اگر این اتفاق به طور مداوم تکرار شود و فردی تغذیه نادرستی داشته باشد، بی‌شک کبدش آسیب خواهد دید.  یکی از انواع رایج کبدچرب، نوع الکلی است و در افرادی که متاسفانه نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌‌کنند، دیده می‌شود.  الکل یک ماده آلی بسیار پر کالری است و به همین دلیل باعث چاقی می‌شود. مازاد کالری دریافتی مصرف الکل هم در بدن به‌صورت چربی درمی‌آید و کبد را نیز تخریب می‌کند.

تغذیه سالم ، کبد سالم
اگر شیوه زندگی فردی به‌ گونه‌ای باشد که غذاهای سالم کمتر مصرف کند و بیشتر به خوردن فست‌فودها، غذاهای کنسروی و... تمایل داشته باشد ، خود را در معرض ابتلا به کبدچرب قرار داده و به تبع آن دچار مشکلات شدیدتری خواهدشد . داشتن الگوهای غذایی سالم و با مصرف متعادل چهار گروه خوراکی‌ اصلی در روز، می‌توانیم کبد سالمی داشته باشیم. علاوه بر این ، باید خودمان را به مصرف متعادل و به اندازه نیاز شیر و لبنیات کم‌ چرب ، نان و غلات سبوس‌ دار و تهیه شده با آرد کامل ، سبزی‌ها و صیفی‌جات تازه و سالم و گوشت‌های کم‌ چرب عادت دهیم .  کسانی که به خوردن غذای سالم اهمیت نمی‌دهند ، وقت برای تهیه و صرف غذا نمی‌گذارند و مرتب بیرون از خانه غذا‌‌های پرچرب و فرآوری شده می‌خورند، الگوی غذایی ناسالمی دارند که بتدریج ضربه‌کاری به کبدشان می‌زند.

هیچ‌وقت دیر نیست
مثل هر بیماری دیگری، کبدچرب هم مراحل مختلفی دارد.  درمان قطعی در مراحل اولیه کبدچرب ، رژیم کاهش وزن و ورزش است ، بنابراین اگر همه کسانی که دچار کبدچرب شده‌اند تصمیم بگیرند از رژیم سالم که متخصص تغذیه به‌صورت علمی تنظیم کرده پیروی کنند ، برایشان بسیار مفید خواهد بود. البته کاهش وزن باید حتما تدریجی باشد.  افزایش وزن سریع ، باعث افزایش سم در خون می‌شود و بشدت به کبد آسیب می‌زند. همزمان باید ورزش را در برنامه روزانه گنجاند. کاهش وزن و ورزش لازم و ملزوم هم هستند. اگر به این نکته‌ها توجه شود ، در مراحل اولیه ، کبدچرب قابل‌درمان است. نکته مهم این است که حتی اگر بیماری ، زیر نظر متخصص تغذیه و با ورزش بتواند مشکل کبدچربش را حل کند ، ولی به شیوه زندگی قبلی‌اش برگردد ، دوباره شدیدتر از دفعه قبل مبتلا به کبدچرب می‌شود ، بنابراین باید شیوه زندگی درست را برای همیشه برگزید.

حسن حیدری [ کارشناس تغذیه ]

منبع :http://www.pezeshkonline.ir